تبلیغات
هومیوپاتی و طب سنتی و طب سوزنی و ماساژ درمانی وآرماتراپی وطب های مکمل - تاریخچه هومیوپاتی طب آینده
 
هومیوپاتی و طب سنتی و طب سوزنی و ماساژ درمانی وآرماتراپی وطب های مکمل
قدر سلامتی خود را بدانید
درباره وبلاگ


رضا شکوری
عضو انجمن جهانی طب شرقی -عضو انجمن جهانی طب سوزنی و دارای مدرک دکترای طب سوزنی از کشور چین ودارای تخصص در بیماریهای پوست و زیبایی و متخصص کنترل درد-عضو انجمن طب هومیوپاتی- عضو رسمی اتحادیه گیاهان دارویی-عضو مرکز مطالعات طب سوزنی و نماینده مرکز مطالعات طب سوزنی استان هرمزگان. عضو انجمن متخصصین ماساژ .عضو فعال موسسه تحقیقات حجامت و دارای مدرک کارشناسی ارشد طب سنتی و طب مکمل و بیماریهای پوست و زیبایی از کشور چین و فوریتهای پزشکی و آرماتراپی و هیپنوتیزم-فصد و زالو درمانی و محقق در تلفیق طبهای طبیعی برای درمان مناسب بیماریهاو نماینده شرکت بین المللی ATC آمریکا .مدیر عامل موسسه تحقیقاتی و مطالعاتی نوین طب شرقی.نماینده محصولات نوشداروی سلامت توسن(هلسی) در مناطق آزاد کشور و نماینده محصولات نوتک فار در استان هرمزگان.
نماینده شرکت دارویی درمانگر طبیعت و عرقیات گلبن در قشم.

درصورت تمایل جهت راهنمایی و مشاوره میتوانید به شماره زیر sms داده وحتی الامکان جواب بگیرید.09385198865 شکوری

مدیر وبلاگ : رضا شکوری
مطالب اخیر
نویسندگان

تاریخچه هومیوپاتی طب آینده

 در ابتدای تاریخ بشر، نگاه انسان به جهان به نوعی کل نگر holistic بوده است و تلاش او بر این بوده که در ورای تمام پدیده ها به وحدتی دست یابد که کثرت ها به آن ختم شود . شمنیسم  shamanism از قدیمی ترین عملکردهای طبی از دوران آخر پارینه سنگی ، دلیلی بر این مدعاست . شمن ها به عنوان رهبران مذهبی روحانی، انسان را نه به عنوان یک جزء بلکه یک کل، در ارتباط با ارواح درمان می کردند . مبحث شمنیسم به شدت با اسطوره شناسی آمیخته شده و هر منطقه داستان خودش را دارد. این داستان ها تا به امروز ادامه دارند .
همچنین در دوران  برنزBronse age     ) ق.م 1700-1200) کسانی که نقش روحانی و شفابخش داشتند و اسکلوپیادها Asclepiads نامیده   می شدند، با دید  کل نگر ( holistic) در یونان مراسم شفابخش داشتند . )Aesculapius خدای پزشکی ، ماری است که به دور عصا پیچیده شده است(
از مهمترین افرادی که از این گروه نشات می گیرند، فیثاغورث (560-480 ق.م( است. او بسیار تحت تاثیر حکمت کرت باستان ، پارس، فلسطین ، کلده، مصر و بخصوص هند قرار داشته است. او اعتقاد دارد که مرکز دنیا، هوای گداخته است و بقیه حتی موجودات به ظاهر بی جان از آن نیرو می گیرند . ( این از جهتی شبیه مفهوم vital force  هومیوپاتی است .) او مفهوم عناصر آب، هوا، خاک ، آتش و اتر را از علوم ودیک هندی می گیرد که به طور واضع متاثر از آیورودا بوده است. فیثاغورثیان پس از او رشته های فیزیک،پزشکی ، موسیقی، ریاضیات ، متافیزیک و ستاره شناسی را رشد دادند، آنها معتقد به تاثیرات کرات دیگر بر انسان بودند .
غیر از فیثاغورث، هراکلیوس آتش را مرکز عالم می دانست و امپدکلس Empedocles عناصر چهارگانه باد، آب ، خاک و آتش را محور هستی و دو نیروی متضاد عشق و دشمنی را جهت دهنده ی آنها می دانست.
او سلامت را تعادل عناصر و نیروها و بیماری را عدم تعادل آنها با نیروهای دشمنی و عشق می دانست. همچنین او اعتقاد داشت در عمق جهان وقایعی رخ می دهند که آنچه ما مشاهده می کنیم نمایش آن حقیقت است. بقراط  Hippocrates)ق.م 460-375) متاثر از امپدکلس عناصر چهار گانه را اساس عالم می دانست و معتقد بود از ترکیب این عناصر اخلاط چهارگانه ی  بلغم، سودا، صفرا و خون حاصل می گردند. بقراط برای اولین بار به خود فرد و physis)فیزیک) او توجه کرد و بیماری را مربوط به کنش عوامل بیرونی و سرشتی او دانست . او اعتقاد داشت که Pathogen)عامل بیماریزا) با اثر روی physis  ایجاد بیماری یا pathos می کند . بقراط اولین کسی است که صحبت از نیروی حیاتی می کند و می گوید بیماری به علت اختلال در نیروهای طبیعی شفا دهنده ایجاد می شود و  قدرت درونی، بیماری را شفا می دهد و همچنین از نظر او هدف درمان برداشتن موانع برای درمان شدن است. او علایم بیماری را زبان قدرت شفا دهی طبیعی می دانست . او توجه زیادی به بهداشت، تغذیه و ورزش مناسب داشت و کتابی دارد به نام Hippocratus organon  که هر بخش آن آفوریسم  نام دارد.   ( ساموئل هانمن بنیان گزار هومیوپاتی ، نام کتاب معروف خود ارگانون را از بقراط گرفته است). بقراط تک دارویی درمان می کرد و بعضی بیماری ها را با اصل مشابهت و هومیوپاتی و بعضی دیگر را با اصل متضاد contra contraris  درمان می کرده است. دیوید لیتل (استاد هومیوپاتی معاصر) می گوید وقتی علت بیماری عوامل فیزیکی خارجی بوده از اصل متضاد و وقتی علت بیماری اختلات درونی بوده از اصل مشابهت استفاده می کرده است.
پس از بقراط، فیلسوفی بنام دمکریتوس ( ق.مDemocritus (460-370   نظریه ی Atom را بیان نمود به  این صورت که اگر عالم در مراتبی به ذرات مختلف تجزیه شود، در نهایت به چیزی می رسیم که قابل تجزیه و خرد شدن نیست  و به آن  Atom  گفتند ( tom  به معنای تجزیه و  a  جهت نفی ) . او می گفت هر چیزی در طبیعت شامل بدن و روح از اتم ها با شکل ها و اندازه های مختلف ساخته شده اند و حرکت این اتم ها ، زندگی و فعالیت های ذهنی را می سازند. برای شناختن چیزی که مشاهده می کنیم باید آن را تجزیه کنیم و روابط واثرات متقابل این اجزاء را بررسی کنیم . از ابتدا کسی نام vitalism  را به نظریه ی بقراط نداده بود . اما زمانی که دمكریتوس  نظریه ی اتمیسم خود رابیان نمود ، برای اولین بار دیدگاهی مخالف بقراط مطرح شد و نام ویتالیسم به نظریه ی بقراط، در مقابل مکانسیم، که از نظریه ی اتم نشات می گرفت داده شد. پس از دمکریتوس، اختلاف میان دو دیدگاه مکانیسم و وایتالیسم  آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. هرچند گاهی یک بار این اختلاف تشدید می شود و مجدد آرام می گردد. اختلاف این دو دیدگاه تا حدی ریشه ی اختلاف هومیوپات ها و آلوپاتها هم می باشد .
پس از بقراط جالینوس Galen ( م 200-129 ) ، کشش های افراطیِ مکانیسمی داشت . او مفهوم materia peccans  را مطرح می کند که بعدا توسط هانمن زیر سوال برده می شود . اما او نیز  از جمله افردی است که نوشته : درمان طبیعی با مشابه !


پس از زوال امپراتوری روم، اروپا دچار افول علمی گشته و عصر تاریک، ایجاد شد. برخلاف آنها، دانشمندان جهان اسلام تحولات عظیمی در علم طب ایجاد کردند. امام صادق(ع) و شاگردانش به خصوص جابر و شاگردان جابر ، محمد زکریای رازی ( پدر علم شیمی ) در قرن هشتم و نهم میلادی و ابوعلی سینا در قرن 9 و 10 میلادی خدمات شایانی را به دنیای علم کردند . ابن سینا از هردو نگرش ویتالیسمی و مکانیسمی به صورت موازی بهره می برد. اگر چه نامی از کلمه ی  هومیوپاتی نبرده  ولی شواهدی از درمان به این روش توسط  وی وجود دارد .
از ویتالیست های مهم دیگر که الگویی شبیه هومیوپاتی را در زمان خود ارایه داد می توان به پاراسلسوس paracelsus
م 1541 – 1493 ) اشاره کرد. پاراسلسوس از طرفدران بقراط بود او الگویی شبیه هومیوپاتی را در زمان خود ارایه داد. این روش مبتنی بر اصل تشابه مورفولوژی( شکل ظاهری ) ماده ی درمان کننده با شکل بیماری و علامت بارز شده بود  (Doctorine of signatures) که در این روش ، از علوم دیگری مانند نجوم و ... نیز بهره می برد.
 
او اعتقاد داشت بیماری چیزی نیست که از درون شکل بگیرد. در شرایط خاصی انرژی منفی از بیرون، فرد را تحت تاثیر قرار می دهد که ناشی از سیاره ی خاصی است  و برای درمان باید از ماده ای استفاده کرد که تحت تاثیر همان سیاره ی عامل بیماری باشد. او باورداشت که هر عضو بیمار، داروی خود را در طبیعت دارد و معتقد بود برای رسیدن به آرکانوم مطلوب باید از شر جسمانیت رها شد. او طوری دارو را می ساخت که به پودر سفید یا آب بیمزه می‌رسید
. ( توضیح : آرکانوم از نظر لغوی یعنی نهان ، مرموز و مخفی در واقع به معنای انرژی پشت جسمانیت است). او دارو را به آتش تشبیه می‌کرد و می گفت یک جرقه‌ی کوچک باعث آتش زدن جنگلی می‌شود. جرقه وزن ندارد، دارو هم برای تحت تاثیر قرار دادن بیماری وزن زیادی ندارد ( شباهت با هومیوپاتی ). او از دوزهای  بویایی در مواردی استفاده می‌کرد .
او اعتقاد داشت پزشک باید در مدرسه‌ی طبیعت تحصیل کند نه در مدرسه‌ی فلسفه بافی ( شباهت با آفوریسم 1 کتاب ارگانون هانمن )
او با تجویز مسهل مخالف بود و می‌گفت آیا مسهل سم نیست آیا منجر به مرگ و آسیب بیشتری نمی شود تا درمان.
 
( شباهت با اعتقادات هانمن)
او می گفت گرما، سرما را از بین می‌برد ، کذب محض است و حقیقت تنها در رابطه با آرکانوم است . ضد، ضد را درمان نمی کند. مشابه ، مشابه را درمان می کند . کسی که سرما را برای گرما تجویز می‌کند چیزی از مفهوم بیماری نمی‌داند ( شباهت با هومیوپاتی ). او مخالفت خود را با سایر روش‌های مطرح شده برای درمان ،با آتش زدن کتابهای جالینوس و ابن سینا در مقابل آکادمی پزشکی نشان می‌داد و با این که هانمن در بسیاری از مباحث از تفکرات پاراسلوس استفاده کرد، اما به دلیل بدنامی او(!) در نوشته‌هایش نامی از او نبرده است. داروهایی مثل تریاک، سولفورآهن و آرسنیک توسط پاراسلوس در لیست داروها قرار گرفت.
اولین اعلام اصل اساسی هومیوپاتی در اوایل قرن 17 به وسیله پزشک هلندی بنام جرج اشتال George stahl  صورت گرفت. او که متاثر از پاراسلوس بود نوشت: درمان با متضاد، برعکس آن چیزی است که باید انجام شود. من قانع شده‌ام که بیماری با داروهایی با علایم مشابه درمان می شود .
اما نظریه‌ی او پایه‌ای علمی نداشت و در حرفه ی پزشکی به‌کار گرفته نشد.
در نهایت هومیوپاتی توسط کریستین فردریش ساموئل هانمن (Christian friedrich samoel hahneman 1843 – 1755 ) پایه‌گذاری و به شکل علمی و مدرن قانونمند گردید. او در 10 آوریل 1755 در شهر میسن آلمان متولد شد و از همان کودکی با شرایط تربیتی سخت گیرانه‌ی پدرش آموخت که هیچ چیز را بیهوده نپذیرد بلکه با منطق و استدلال پدیده‌ها را بشناسد. هانمن استعداد فراوانی در تحصیل داشت. در سال 1775 وارد دانشگاه پزشکی لیپزیگ  leipzigشد اما به‌ زودی از پزشکی آن دوره که شامل خونگیری، زالو انداختن و استفاده از مسهل ، تنقیه واستفاده از  مواد سمی با دوز بالا بود، دلسرد شد و به مطالعه‌ی شیمی روی آورد. او سپس به تحصیل زبان پرداخت و به بیش از 5 زبان تسلط پیدا کرد. او تصمیم گرفت مطالعات پزشکی‌اش را در دانشگاه ارلانگن Erlangen در باواریا Bavaria که آزاد اندیش‌تر بود کامل کند.
سالها در شهرهای مختلف به کار پزشکی پرداخت اما از روش های پزشکی آن زمان دلسرد بود و بیشتر به ترجمه کتب شیمی پرداخت. در سال 1790 در سن 35 سالگی او کتاب داروشناسی دکتر کولن culen  یکی از اساتید دانشگاه ادینبورگ را ترجمه می کند. در آن کتاب می‌خواند که اثرات درمانی گیاه گنه گنه در درمان مالاریا به علت تلخی آن است‌. این جمله برای او قابل قبول نبود. لذا شروع به بررسی موضوع می‌کند و روزی چند بار مقداری گنه گنه می‌خورد و در کمال تعجب می‌بیند که علایم بیماری مالاریا  در وی ایجاد می‌شود. وی با تکرار مشاهدات و آزمایشات خود به این نتیجه رسید که هر ماده‌ای که بتواند علایم بیماری را در یک فرد سالم ایجاد کند می‌تواند همان علایم را در فرد بیمار ،درمان کند و به این اصل طلایی هومیوپاتی دست یافت که همواره مشابه، مشابه را درمان می‌کند. از سال 1791 تا 1796، 5 سال بر روی هومیوپاتی کار کرده در سال 1796 در مقاله‌ای اصول اولیه هومیوپاتی را ذکر می‌کند. در واقع این سال ،سال تولد هومیوپاتی می باشد. در سال 1800 اپیدمی مخملک را با داروی Bell پیشگیری و درمان می‌کند.
سال 1805 تا 1811 پرووینگ داروهای هومیوپاتی را شروع می‌کند( پرووینگ یعنی آزمایش داروها بر روی افراد سالم وثبت علائم ایجاد شده) و بر اساس این آزمایشات کتاب fragmental  را در سال 1807 با استفاده از اثر داروهای خام crude می نویسد .
در سال 1810 اولین چاپ کتاب ارگانون توسط  وی نوشته می‌شود. چاپ دوم تا پنجم هر کدام به فاصله 4 تا 5 سال از چاپ اول منتشر می‌شود. چاپ ششم را در سال 1842 یعنی یک سال قبل از مرگ می‌نویسد ولی فرصت انتشار آن را نمی‌یابد. نهایتا سال 1920 دکتر هی Heigh  و دکتر بوریکه نسخه اصلی را از وسایل خانوادگی ملانی همسر  هانمن یافته و آن  را چاپ می‌کنند. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که خیلی از بزرگان هومیوپاتی از جمله کنت در طول حیاتشان به این کتاب دسترسی نداشته اند.
با وجود مخالفت‌های فراوان و جوسازی بسیار علیه او، هانمن شاگردان زیادی پیدا می‌کند که در ثبت علائم دارو(پروینگ) به او کمک می‌کنند. وی با کمک شاگردانش ، پرووینگ داروهای crude را ادامه می‌دهد و کتاب  Materia medica pura را در 6 جلد  بین سالهای 1811 و 1821   می‌نویسد.
در سال 1823 تئوری بیماریهای مزمن را با دوتن از شاگردانش در میان می گذارد تا اینکه در سال 1828 این تئوری را پس از آزمایش ، در چاپ اول کتاب) chronic diseas بیماری‌های مزمن) ارائه می‌دهد.
چاپ‌های بعدی این کتاب بین سال‌های 1839-1838 یعنی در اواخر عمر هانمن نوشته شده است.
هانمن در مرحله‌ی شکل‌گیری تئوری بیماری‌های مزمن  از داروهای تقویت شده استفاده می کرد.
در سال 1831 اپیدمی وبا شیوع می‌یابد. هانمن از داروی Camph به عنوان پیشگیری و درمان مرحله اول و از داروهای    Rhus_t ، Bry, cup ,verat  به طور متناوب در مراحل بعدی استفاده می‌کند. تفاوت نتایج درمانی او و روش آلوپاتی بسیار چشمگیر بود. به علاوه او جهت پیشگیری از گسترش وبا روش‌های دیگر را هم ذکر می‌کند. به طور مثال وسایل تمام مسافرانی که وارد شهر می‌شدند به مدت چند روز قرنطینه می‌کند. مسافران باید حمام کنند و لباس‌هایشان به مدت 2 ساعت در دمای 80 درجه سانتیگراد جوشانیده شود که این روش مطابق استریلیزاسیون است و سال‌ها قبل از پاستور، توسط هانمن بازگو شده است و او در مورد میکروارگانیسم وبا می‌گوید: میازم وبا بیماری بسیار عفونی و گسترش یابنده‌ای است که در جاهای کثیف مثل کشتی‌ها که مواد غذایی کپک زده وجود دارد گسترش می‌یابد و عامل بیماریزا به علت بسیار ریز بودن آن غیر قابل رویت است. با توجه به این شواهد در می‌یابیم كه نسبت به دکتر هانمن به عنوان یک پزشک بسیار متبحر  بی‌انصافی شده است چرا که اولا روش‌های بهداشتی و استریلیزاسیون را سال‌ها قبل از پاستور، جنر و کخ ذکر می‌کند. ثانیا در تاریخ پزشکی راجع به همه افرادی که به نحوی موثر بوده‌اند حتی  لیستر که دستکش جراحی را ابداع کرده، یادی به عمل می‌آید ولی راجع به دکتر هانمن به عنوان مبدع یک روش درمانی هیچ یادی نشده است.
هانمن در اواخر عمر خود همراه همسرش ملانی به پاریس رفت و تا آخرین روز  به بشریت خدمت کرد. در نهایت در دوم ژانویه‌ی 1843 فوت کرد و 5 سال بعد جنازه‌ی وی به قبرستان مشاهیر پاریس منتقل گردید.
پس از مرگ هانمن هومیوپاتی موفقیت‌های چشمگیری داشته از جمله اپیدمی وبا در سال 1854 که تنها 4/16%  بیماران  بیمارستان رویال هومیوپاتیک در مقایسه با 8/51% از بیماران در سایر بیمارستان‌ها مردند. گزارش این موفقیت نیز عمدا مخفی ماند.
اما به تدریج هومیوپاتی به افول گرایید، با کشف داروهای آنتی بیوتیک جدید از سال 1909 ، ابتدا توسط Paul Ehrlich که داروی  Salvarsan  را ساخت  و سپس تولد سولفونامیدها در پاریس و به دنبال آن کشف پنی سیلین توسط الکساندر فلمینگ در سال 1928 و از طرف دیگر آمدن آمفتامین ها و باربیتوراتها و.... به زودی این نوید شادی بخش داده شد که دوران رنج بشریت در طی قرون به پایان رسیده است! و این  از مهمترین دلایل عقب راندن هومیوپاتی گردید..
عامل دیگر افول هومیوپاتی اختلافاتی بود که بین اساتید هومیوپاتی در طی سالها رخ داد .
عامل دیگر عدم تحقیقات بود. جایی که کارخانه¬ها¬ی داروسازی سرمایه‌های کلانی در زمینه‌های تحقیقات صرف می‌کردند، هومیوپاتی هیچ حمایتگر مالی نداشت.
اما به دلایل زیر، علاقه‌ی مجدد به هومیوپاتی از دهه‌ی 1970 مجدد شکل گرفت.
1)   
عوارض جانبی داروهای مدرن در طی سالها آشکار شد.
2)   
بسیاری از این داروها اعتیاد آور بودند.
3)   
بسیاری از ارگانیسم‌ها به داروهای آنتی بیوتیک مقاوم گشتند.
4)   
بیماریهای ناشی از زندگی مدرن مانند ایدز، سرطان و بیماری‌های قلبی درمان نشده باقی ماندند.
5)   
اقبال جهانی برای مصرف غذاها و داروهای طبیعی نسبت به مصنوعی افزایش یافت.
6)   
تعداد افرادی که مخالف استفاده از حیوانات جهت تحقیقات پزشکی بودند افزایش یافت!
7)   
تمایل انسان‌ها جهت درمان شدن به عنوان انسان و نه به عنوان حامل بیماری افزایش یافت.
8)   
قیمت داروهای مدرن افزایش روز افزون یافت.
هومیوپاتی یک روش درمانی طبیعی، بی‌خطر و بدون عوارض و غیر اعتیادآور است که تحقیقات حیوانی ندارد( پرووینگ داروهای هومیوپاتی تنها در انسان‌های سالم داوطلب شده ، صورت می گیرد) گران نیست و تمامیت فرد را درمان می‌کند. خوشبختانه علاقه به هومیوپاتی در بسیاری از کشورهای جهان رو به افزایش است در ایران هم همینطور اگر مغرضان بگذارند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
1398/04/2 17:24

Appreciate it, Numerous info!

generic cialis soft gels click here take cialis cialis generico postepay cialis rckenschmerzen how to purchase cialis on line tesco price cialis order cialis from india wow look it cialis mexico where do you buy cialis if a woman takes a mans cialis
1398/04/2 02:55

You actually reported it adequately!
order generic cialis online prices for cialis 50mg cialis generico in farmacia generic cialis at walmart generic cialis in vietnam 200 cialis coupon we like it cialis price cialis prices acheter cialis kamagra link for you cialis price
1398/03/31 02:06

With thanks, Ample advice!

cialis 5 effetti collaterali buying brand cialis online cialis coupon cialis daily new zealand cialis official site cialis professional yohimbe achat cialis en itali buying cialis overnight can i take cialis and ecstasy cialis billig
1398/03/30 06:05

Amazing stuff. Thanks!
achat cialis en itali wow cialis tadalafil 100mg dose size of cialis price cialis per pill low dose cialis blood pressure cialis e hiv interactions for cialis enter site 20 mg cialis cost generic cialis with dapoxetine achat cialis en europe
1398/03/28 22:37

You actually expressed that effectively!
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis farmacias guadalajara cialis price thailand female cialis no prescription we choice cialis uk look here cialis order on line cialis 20 mg effectiveness cialis generico lilly cialis for sale ou acheter du cialis pas cher
1398/03/26 19:49

This is nicely said. !
enter site natural cialis we choice cialis pfizer india cialis 05 cialis authentique suisse cialis en 24 hora brand cialis nl order a sample of cialis cialis for sale south africa buying cialis on internet order generic cialis online
1398/03/26 05:14

Nicely put, Thanks.
cialis qualitat cialis uk cialis vs viagra buy cialis uk no prescription calis cialis pills in singapore buy brand cialis cheap cialis venta a domicilio cialis official site only best offers cialis use
1398/03/25 15:28

You actually expressed it perfectly!
cialis kaufen bankberweisung prescription doctor cialis cialis online nederland cialis 20 mg best price we use it cialis online store where to buy cialis in ontario cialis generico compare prices cialis uk tarif cialis france preis cialis 20mg schweiz
1398/03/24 10:57

Wonderful forum posts. Thanks a lot.
we like it cialis price venta cialis en espaa acquistare cialis internet cialis coupon we recommend cialis info tadalafil tablets walgreens price for cialis buy cialis online legal cialis 30 day trial coupon cialis free trial
1398/03/23 20:17

Very good facts. Regards.
cialis savings card sialis wow look it cialis mexico rezeptfrei cialis apotheke dosagem ideal cialis buy cialis online cialis 5mg prix buy cheap cialis in uk cialis 10 doctissimo price cialis wal mart pharmacy
1398/03/23 07:26

Nicely put. With thanks.
cialis side effects dangers comprar cialis navarr canadian discount cialis costo in farmacia cialis cialis efficacit cialis patentablauf in deutschland cialis sale online cialis with 2 days delivery buy original cialis callus
1398/03/22 17:19

Thanks, Excellent stuff.
only now cialis 20 mg weblink price cialis tadalafil 5mg cialis generico postepay cialis generico milano cialis 5 mg buy cialis 10mg prix pharmaci cost of cialis per pill free cialis cialis taglich
1398/02/3 05:08
ログイン
1398/02/3 05:08
ルイヴィトンスーパーコピーバッグ優良店、本物品質LOUIS VUITTONバッグコピーN級品激安販売専門店!
1398/02/3 05:07
心地よい親切で最高のインターネットサービスご提供することです。品質を重視、納期も厳守 信用第一
1398/02/3 05:07
ウブロスーパーコピー激安通販ブランド時計スーパーコピー(N級品)店頭販売!
1398/02/1 08:56
erectile dysfunction injection drugs http://viagralim.us erectile dysfunction injection drugs !
I'm curious to find out what blog platform you are using? I'm experiencing some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?
1398/01/31 02:18
スーパーコピーブランド、ブランドコピー時計N級品最新作激安最高級の海外ブランドコピー激安専門店の偽物バッグ偽物時計偽物財布激安販売,ルイヴィトンスーパーコピー
1398/01/28 03:59
スーパーコピーブランド,人気ブランドコピー時計/財布/バッグN
1398/01/28 03:58
ルイ?ヴィトンコピー?グッチコピー?エルメスコピー?ロレックスコピー?カルティエコピー?オメガコピー?ブルガリ コピー 時計
1398/01/23 14:46

Appreciate it, A good amount of posts!

pharmacy canada best online pharmacy drugstore online reviews canada medication list canadian online pharmacies legal buy viagra usa online pharmacy trusted pharmacy canada buy viagrow pro candida viagra
1398/01/17 10:51
ルイヴィトンコピーバッグ激安、ルイヴィトン財布スーパーコピー代引き通販
1397/09/14 13:26

Great facts, Kudos.
cialis uk preis cialis 20mg schweiz tadalafil 20mg how to buy cialis online usa cilas preis cialis 20mg schweiz link for you cialis price tadalafilo comprar cialis navarr cialis australian price
1397/09/13 03:35

This is nicely expressed. !
cialis cipla best buy only here cialis pills cialis sale online india cialis 100mg cost cialis flussig low dose cialis blood pressure online prescriptions cialis cialis price in bangalore cialis prices in england cialis vs viagra
1397/09/11 14:41

You've made the point.
cialis 20 mg effectiveness tadalafil 10 mg online cialis achat cialis en europe we choice free trial of cialis price cialis per pill cialis 5 mg scheda tecnica buy generic cialis we recommend cialis info where to buy cialis in ontario
1397/09/11 03:00

Appreciate it. Ample postings!

cialis tablets cialis for daily use we recommend cialis best buy buying brand cialis online callus buy original cialis click now cialis from canada canadian cialis cialis daily new zealand generic cialis at walmart
1397/09/10 02:35

Nicely put. Thank you!
price cialis best prices on cialis 10 mg look here cialis cheap canada the best site cialis tablets cialis reviews cialis daily new zealand canada discount drugs cialis achat cialis en suisse where cheapest cialis cialis daily new zealand
1397/09/9 03:30

Amazing write ups. Regards!
cialis et insomni recommended site cialis kanada safe site to buy cialis online cialis prezzo al pubblico cialis 10mg prix pharmaci cialis venta a domicilio cialis 200 dollar savings card sialis buy cialis uk no prescription cialis side effects
1397/09/8 16:10

Helpful advice. Kudos.
how much does a cialis cost cialis 5mg prix cialis rckenschmerzen look here cialis cheap canada buy cheap cialis in uk how do cialis pills work prix de cialis cialis tadalafil achat cialis en europe buy name brand cialis on line
1397/09/7 03:36

Amazing tons of awesome advice!
the best site cialis tablets acquistare cialis internet cialis sans ordonnance cialis pas cher paris cialis flussig buying cialis in colombia ou acheter du cialis pas cher only best offers cialis use discount cialis cialis cipla best buy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :